Членки

adora Награда најдобар проект на годината од REALEXPO 2016 за АДОРА FLATIRON Скопје
kristalno zvono Алкалоид АД Скопје – Добитник на две награди во рамките на „годишната конференција на македонска берза АД Скопје“
ading Групација Адинг на Саем на градежништво 2016
Advokatska-kancelarija-Tosic-i-Jevtic1 САМОУВЕРЕНО ДО ЦЕЛТА: Постојаното надградување е клучот за да се издвоите на пазарот — адвокатска канцеларија „Тошиќ & Јевтиќ“
adora АДОРА Инженеринг ја одбележа 13 годишнината на компанијата

МБСК и Амбасадата на Р.Бугарија во Р.С Македонија ја собраа бизнис елитата од двете држави

IMG_7311-min

Македонско-бугарската стопанска комора и Амбасадата на Р.Бугарија во Р.С Македонија со бизнис секторот од двете држави на 09.11.2023 година,во хотел Александар Палас одржаа продуктивна средба.Со цел оддржување и подобрување на меѓусебната соработка на компаниите од различни дејности од двете земји.

IMG_7311-min

Бугарија е петтиот најважен трговски партнер на Северна Македонија и нејзин автор, најважна извозна дестинација. Бугарските директни инвестиции во државата изнесуваат вкупно 270 милиони евра. Во 2022 година, годишната двонасочна трговија надмина 1 милијарда евра.

IMG_7198-min

Бугарскиот амбасадор во Скопје Ангел Ангелов им се заблагодари на генерациите активисти кои ја основаа, развиваа и зајакнаа Македонско Бугарската стопанска комора. Тој изрази верба дека со амбициозната програма на новоизбраната претседателка на МБСК Биљана Митева, на институцијата и претстои „поживописна, подинамична и многу поотворена за сите економски субјекти, што ќе ги зајакне односите меѓу Бугарија и Северна Македонија“.на средбата Митева во говорот на настанот посочи: „Имам голема одговорност и чест, бидејќи Македонско-бугарската стопанска комора која постои од 2011 година и има многу успешни проекти претставува предизвик истите да бидат надминати со цел соработката меѓу бизнисот и институциите во нашите две земји да бидат да бидат ставени во функција на успешна деловна клима.”

IMG_7175-min

Трговското атеше на бугарската амбасада г. Красимир Драгнев на средбата информираше дека на 7 декември во Софија се одржува бугарско-македонски бизнис форум на иницијатива на министерствата за надворешни работи на двете земји. Сличен настан минатата година се одржа во Скопје под покровителство на министрите за надворешни работи Николај Милков од Бугарија и Бујар Османи од Северна Македонија.

IMG_7289-min

IMG_7374-min

МБСК на оваа средба е главниот партнер во составувањето на деловната делегација од Северна Македонија.

Tags: , , , , , , , , ,